Naše plemena
Klub je složen z chovatelů, kteří mají ve svých chovech čtyři plemena. Jejich společným jmenovatelem je asi nejvíc zařazení do středních plemen a také poměrně malá početnost chovatelů. Názav AlHaDuBí je vlastně zkratka složená ze začátečních písmen plemen "aljaška", "havana", "durynský" a "bílopesíkatý".
Havana
Text použit se svolením váženého přítele pana Jiřího Schönfeldera v klubovém zpravodaji. Klub děkuje za velmi cenný text.
Durynský
Text použit se svolením váženého přítele pana Jiřího Schönfeldera v klubovém zpravodaji. Klub děkuje za velmi cenný text.
Podle dr. Kálala bylo plemeno ještě téhož roku vystaveno i v Praze, tehdy ještě rakousko-uherské. První chovatelkou byla paní Absengerová z Košíř, která také jako první u nás vystavovala králíky havany. I když plemeno se stalo součástí pražských výstav nedošlo u nás k jeho výraznějšímu rozšíření. Například významný chovatel a publicista O. Bašta z Poděbrad ve své publikaci z roku 1931 napsal, cituji:
Tato odrůda, ač byla k nám dříve než činčila nebo rys dovezena, nenašla u našeho pěstitelstva velké obliby. Na velkých výstavách setkáváme se obyčejně jen s několika kusy, které nebudí žádného zvláštního zájmu. Proč ? Snad barva, která se kamzičí podobá, jest pro naše oko málo vábivou a tomu brání.
Náš první standard jej uváděl pod názvem „kamzičí (chamois)“. Váha byla převzata z německého standardu v rozpětí 2,5 až 4 kg. V bodovací stupnici stejně bylo stanoveno 20 bodů na barvu a 20 bodů na stínování. Vzhledem k malému rozšíření musela být další nepříbuzná zvířata opět dovážená z Německa, při vyšších nákladech. Například na CV v Praze roku 1932 nabízel německý spolek jen jednoho sedmi měsíčního samce za 150 Kč.
V pozdějších letech kolem roku 1930 se „kamzíkům“ jistým konkurentem stalo i naše nově šlechtěné plemeno králíků tzv. „poděbradský dančí“. Z původních dokumentů víme, že prodejní cena králíků tohoto nového plemene například na výstavě v Praze se pohybovala od 35 do 50 Kč s touto poznámkou (dva nepříbuzné páry, na prodej spolkům) uvedenou v katalogu výstavy pod jménem vystavovatele. Tím vystavovatelem byl jejich šlechtitel František Jelínek z Cerhenic, člen poděbradského chovatelského spolku. Opět podle Bašty šlechtitel se zabýval chovem králíků 35 let. Po sedmiletém křížení belgického obra s našimi domácími králíky, vyšlechtil toto nové plemeno ve vyšší váze a delšího těla. Krycí barva připomíná barvu daňka, v podbřiší je barvy namodralé. Končetiny a hlava mají barvu modřehnědou, zbarvení je velmi podobné kamzičím králíkům. Dále uvádí, že na pozvání chovatele byla u něho provedena hromadná návštěva členů poděbradského spolku a někteří členové si u něho králíky koupili za účelem spolupráce při šlechtění. Zároveň připomíná, že sbor posuzovatelů již měl možnost zatím posoudit surové kožky této novinky. Také dost přesvědčivě uvedl, že věří v rozšíření a uznání plemene. Nakonec v letech hospodářské krize nedošlo k očekávanému rozšíření „dančíků“ a jejich standard se nedostal do Vzorníku L. Paula, který vyšel v roce 1937 a plemeno zaniklo. V té době stejně dopadl i králík „pražský černošedý“.
Je písemně doloženo, že chovem kamzíku se ze známých chovatelů zabýval také specialista na tříslové králíky J. Uchytil z Luží u Vysokého Mýta a nebo K. Měchurka z Kostelce nad Černými lesy, který se později stal i posuzovatelem králíků. Od jmenovaného měl kamzíky i jejich dlouholetý chovatel a následně také posuzovatel J. Pecháč ze Skorotic. V poválečné době jejich chov u nás trvale klesal. Dokonce se stalo, že v roce 1950 nebylo v Čechách zaregistrováno žádné mládě. Ve stejném roce bylo u nás vystaveno jen patnáct kamzičích králíků z nichž dvě zvířata byla vyloučena. Zcela odlišný počet těchto králíků, ale i jejich kvalita byla u našich severních sousedů v tehdejší NDR. Jen na výstavách v Drážďanech se jich pravidelně vystavovalo kolem 60 kusů. Obrat k lepšímu byl nastartován dovozem chovateli z Ústecka mezi něž patřil zmíněný Pecháč, V. Nedoma, ale i V. Pém tehdy také ústečák, který kamzíky nakonec s marburáky potřeboval i pro meziplemenné křížení za účelem vyšlechtění českých luštičů. Mezi dlouholeté chovatele patřil i M. Rechtoris z Lomnice nad Popelkou. K tomu musím připomenout, že i chov oblíbeného plemene může být dědičný. Pokračovatelem Martina je Jaroslav Rechtoris také z Lomnice nad Popelkou. Za zvláštní lze považovat, že první titul šampióna na kamzíky získal J. Kotala z Fulneku na MV v Brně roku 1956. Tehdy byla vystavena, stejně jako v roce 1962 v Brně, vždy tři zvířata od dvou chovatelů. O šest let později na CV v Praze bylo vystaveno již 19 králíků od dvanácti vystavovatelů. Konečně se dočkal a titul šampióna získal J. Pecháč, který vystavil čtyři králíky vlastního odchovu.
Na základě výzvy v časopisu Chovatel došlo na podzim roku 1971 k založení klubu chovatelů králíků AlHaKa, který na sebe převzal úkol dalšího zvelebování a rozšiřování plemen aljaška, havana a kamzíků. I když v prvních letech činnost Klubu nebyla na potřebné výši, přece jen docházelo k mírnému rozvoji plemen. Od roku 1978 je chovatelský klub na dobré úrovni, což trvá dodnes a k jmenovaným plemenům přibral ještě králíky bílopesíkaté v roce 1983.
Kamzičí králík byl u nás znám pod tímto názvem do poloviny roku 1982. Dnem 1. července se u nás přešlo na jednotný standard socialistických států, pro který se základem stal náš Vzorník z roku 1973 tehdy zpracovaný Ing. J. Fingerlandem. Od tohoto data došlo k přejmenování některých plemen králíků mezi nimiž byl i králík kamzičí, který se následně nazývá králíkem „durynským“. I když nejde o plemeno našeho původu, nutno přiznat, že po všech strastech úroveň těchto králíků u nás trvale mírně stoupala. Plemeno nás dobře reprezentovalo i na mezinárodních soutěžních výstavách Interkanin, kde svá zvířata vystavili chovatelé J. Malina z Buchlovic, J. Ekrt z Libochovan a J. Vinař z Valů u Pardubic. Po soutěži konané roku 1983 v Lipsku ve zhodnocení napsal náš Ing. Sekanina toto; Již na budapešťské soutěžní výstavě naši chovatelé durynských králíků předvedli zásluhou J. Ekrta zvířata vynikajících kvalit, která se přinejmenším vyrovnala zvířatům v expozici NDR, kde šlechtitelské úspěchy u tohoto plemena byly pro naše chovatele vzorem. Výstava v Lipsku vyvrátila tento mezi našimi chovateli zakořeněný názor tím, že J. Vinař předvedl nejen nejlepší kolekci, ale i mezinárodního šampióna s 96 body. Kolekce NDR, i když tvarově dokonalá, nedosahovala té intenzity sazovitého závoje jako zvířata našeho chovatele, a proto obdržela nižší bodové hodnocení.
Co k tomu dodat? Takových úspěchů je třeba si vážit, neboť výrazně podtrhují um našich chovatelů, kteří plemeno zachraňovali, a nakonec přílivem cizí krve se jim dařilo i vítězit nad dlouholetou plemenářskou činností domácích chovatelů. Zatím největšího úspěchu v chovu Du dosáhl náš chovatel J. Pavlík z Třeště tím, že na EV v Brně v roce 1998 získal titul Mistra Evropy se ziskem 383 bodů na kolekci a na samici Šampióna Evropy – 96,5 b. v konkurenci chovatelů z Německa a Rakouska. Jmenovaný se dobře prezentoval i na EV v Praze roku 2004. Čestnou cenu na této získal na samce s 95,5 b. A. Stehlík ze Stříbra, který byl našim zástupcem i na poslední EV v Lipsku, tam jeho kolekce dostala 378,5 b.
Durynský králík patří k lehčím středním plemenům s ideální hmotností 3,70 – 4,00 kg. Plemeno velmi dobře zhodnocuje krmivo a patří také k těm velmi dobrým v produkci jatečních zvířat. Mezi hodnotné patří i kožešina. V neposlední řadě chovateli poskytne velkou radost z typických zvířat s dokonalou a zvláštní madagaskarovou barvou a pěknými kamzičími znaky. Dnes chovaná zvířata se v převážné míře vyznačují dobrým tvarem a zejména velmi dobrým typem. Jejich předností je zavalité tělo s krátkým krkem, krátká a široká má být i hlava. Přednost dáváme i středně dlouhým a silným končetinám. Uši jsou masité, dobře osrstěné o délce 11 až 12 cm. Zpravidla velmi dobrá je srst i když k zlepšení by mělo dojít v hustotě podsady. Barva krycího chlupu je žlutohnědá až žlutočervená s tmavě hnědými pesíky, které spočívají na povrchu těla a tvoří slabě sazovitý závoj. Vyskytují se i světlejší a tmavší odstíny barvy krycího chlupu. Přednost má střední odstín. Barva krycího chlupu je zvláště zřejmá na čele, kde tvoří tzv. zrcadlo, na skráních, hřbetě, vrchní straně pírka a u pohlaví.
Kamzičí znaky tvoří: nosní maska, která nemá přesahovat výši očí, oční kroužky, uši, skráňová obruba, boční pruhy, břicho, vnitřní strany končetin a spodina pírka. Barva kamzičích znaků je tmavě sazovitá, nesmí být ostře ohraničena a má plynule přecházet do barvy krycího chlupu. Barva očí je tmavohnědá a drápy jsou tmavě rohovité. Velmi důležitá je v šesté pozici i barva podsady. Tato má být výrazně žlutočervená a má bez jakéhokoliv odsazení zabíhat až ke kůži. Na místech kamzičích znaků je barva podsady krémová, v žádném případě nesmí být namodralá. Co k těmto dvěma pozicím připomenout? Stále se objevují rozdíly v posuzování a chyb se dopouštějí nejen posuzovatelé, ale i samotní chovatelé. Zásadně nutně musíme rozlišovat barvu krycího chlupu od barvy kamzičích znaků. Slabě namodralá podsada na místech bez kamzičích znaků je u dospělých zvířat nepřípustnou vadou! Právě tak modrá podsada na místech s kamzičími znaky. I bílý proužek u kůže je nepřípustnou vadou! Pozor je třeba také dát na ojedinělé bílé chloupky, bílé skupinky i na konci pírka a další přípustné a nepřípustné vady.
Nyní ještě několik čísel. Doposud nejvíce durynských králíků, 105 kusů bylo přihlášeno na CV mladých králíků do Hlinska v Čechách v roce 1986. Až dosud od roku 1970 na třicetidevíti výstavách bylo celkem přihlášeno 1.988 mláďat. Pro lepší orientaci opět uvádím tabulku s výsledky za posledních 10 let, podle které dochází k mírnému poklesu zvířat. Na vyšší průměrné klasifikaci v letošním roce stejně jako u králíků bílopesíkatých se podepsal Německý posuzovatel. Madagaskarové zbarvení s kamzičími znaky se vyskytuje u celé řady dalších plemen jako například u beranů anglických, francouzských, malých a zakrslých. Nebo králíků zakrslých, saténových a dalších.
Bílopesíkatý
Bílopesíkatým králíkům předcházel název králík liščí, jejich první výskyt byl zaznamenán již roku 1924 v Anglii. Šlo o potomky malých činčil a tříslových králíků, tehdy nové plemeno bylo nazváno "The Fox" - LIŠKA. Zvířata byla menšího vzrůstu a po činčile malé měla poněkud delší srst. O dva roky později bylo plemeno poprvé vystaveno v Anglii. V roce 1928 došlo k jejich vystavení i v Berlíně pod názvem "králík stříbřitý liščí". Plemeno si našlo cestu i do dalších zemí. Uznáno bylo například v Nizozemí již v roce 1933, pod názvem "stříbrná liška". Také u nás v třicátých letech minulého století se choval obdobný králík s názvem " pražský černošedý", jehož vyšlechtil předseda soudcovského sboru L. Paul z Parníku. Zmínka o něm je zachycena v příručce "CASTORREX a nové odrůdy kožešinových králíků po světové válce v ČSR". Příručku zpracoval a vydal vlastním nákladem O. Bašta z Poděbrad v roce 1931. V příručce je plemeno podrobně popsáno. Přípustný je černý barevný ráz s kresbou tříslového králíka, znaky a ohraničení je v šedobílé barvě. V porovnání s tříslovým králíkem je zdůrazněno mohutnější a větší tělo s váhou 4 kg spadající do středních plemen králíků. Autor podle získaných informací šlechtitele uvádí nejen hrubé či menší vady, ale i podrobně zpracovanou, tuto bodovací stupnici; základní barva 20, šedobílá barva a ohraničení na nose, skráních, uších, oční kroužky, břicho, běhy a boční pesíky - 30, srst - 20, tvar těla - 1O, uši - 10, péče - 10 bodů. Bohužel plemeno nedoznalo u nás výraznějšího rozšíření a tak nedošlo ani k jeho uznání a zařazení do Paulova vzorníku z roku 1937 a 1941. Sám autor vzorníku již v roce 1934 přiznává, že některá naše domácí plemena jsou uznána již v zahraničí pod zcela jinými jmény. Dále uvádí, že my se omezujeme na nás samé, aniž bychom se snažili své chovy představit na zahraničních yýstavách. Tím měl na mysli i své pražské černošedé, kdy přiznává, že je chová již osm roků. Mezi jejich chovatele a šlechtitele dále patřili například přátelé Plachý a Tesař z Rožátova u Mladé Boleslavi, posuzovatel králíků V. Kubín z Voděrad a další. Na výstavě je bylo možné vidět ještě v roce 1942, uváděné pod jménem králík černošedý. Nakonec plemeno upadlo v zapomnění. V poválečné době se o něm zmiňují ještě v časopisu Chovatel králikářští odborníci pánové J. Dražan a J. Pichl. I v tomto případě pokládám za potřebné citovat z knihy "Das Kanninchen", F. Joppicha; Bílopesíkatý králík vděčí za vyšlechtění především náhodě a dalšímu cílevědomému šlechtění. Původně pochází z činčil, dovezených do Německa z Anglie. Následkem provádění příbuzenské plemenitby, se ve vrzích objevovala jednotlivá mláďata, někdy i celé vrhy bílopesíkatých králíků. Jak již bylo uvedeno v Německu byl tento králík poprvé vystaven r. 1928. Následně v Lipsku r. 1930, kde došlo poprvé k vystavování králíků v kolekcích. Zásluhy na prošlechtění tohoto králíka patří neznámému chovateli z Durynska a zejména chovatelce paní K. Geisler. I v Německu následkem války plemeno zaniklo. Roku 1949 objevila chovatelka Kathe Geislerová z Klossterlausnitz v Duryňsku, opět ve vrhu činčil dvě černá mláďata, která se vybarvila jako bílopesíkatá. Došlo ke spojení vzájemnému, ale i s činčilami, tím tehdy v NDR, byl na světě základ staronového plemene. Následná šlechtitelská práce jmenované chovatelky a dalších zainteresovaných chovatelů byla nakonec ukončena, vypracováním standardu. Nové plemeno bylo uznáno na společné schůzi obou vzorníkových komisí (NDR i NSR) dne 9. září 1956. Zařazeno bylo mezi středně velká plemena s názvem" Weissgrannen kaninchen". Nejnižší hmotnost byla stanovena na 2,50 kg a ideální na 3,50 - 4 kg. Uznán byl barevný ráz černý a modrý. Krátce po uznání se staronové plemeno pod jiným názvem bílopesíkatý dostalo do dalších evropských zemí, kde ještě nebylo chováno. U nás bylo plemeno zařazeno do vzorníku z roku 1966. Prvním chovatelem bílopesíkatých králíků se u nás stal chovatel Novotný z Malých Žernosek. Upravena byla hmotnostní stupnice, především zvýšením minimální hmotnosti. Mnohé vyřešil standard zařazený do našeho vzorníku z roku 1973. K dalšímu zpřesnění a zejména doplnění standardu došlo na jednání ÚOK chovatelů králíků a komise sboru posuzovatelů v roce 1978 v Kutné Hoře. Vzorník byl doplněn o třetí barevný ráz havanovitý, formou oznámení v časopisu Chovatel. Současný standard za ideální hmotnost považuje v rozpětí 3,50 až 4,25 kg. Tělo má být zavalité s krátkým krkem. Také končetiny mají být silnější a středně dlouhé. Vyžaduje se široká a dobře klenutá hlava, u samic jemnější. Uši jsou masité, dobře osrstěné o délce do 12 cm. Vyžaduje se velmi hustá srst v podsadě s dlouhými a stejnoměrně rozloženými pesíky. Délka krycího chlupu je cca 3 cm. Barva krycího chlupu, hlavy, uší a končetin je sytě leskle černá, nebo sytě leskle tmavě modrá a případně sytě lesklá tmavohnědá (havanovitá).
Bílopesíkatého králíka dělají krásným především jeho znaky a proto jim musíme věnovat mimořádnou pozornost. Jde o bílé oční kroužky, které vyžadujeme úzké a stejnoměrně široké, bílé lemování nosních otvorů, bílou skráňovou obrubu, bílé lemování vnitřní strany uší a bílé skvrnky u kořene uší. Dále malý bílý zátylkový klín, bílou krycí barvu na břiše, vnitřních stranách končetin a na spodině pírka. Lem prstů hrudních končetin se projevuje jako bílé body na barevném podkladě. Po stranách těla, na prsou, nad pírkem a na končetinách mají co nejvýše vystupovat pesíky s bílými konečky. Vyžaduje se jejich stejnoměrné rozmístění. U všech znaků je požadována čistě bílá barva a ostré ohraničení. Barva očí je u černého a havanovitého rázu hnědá, u modrého rázu šedomodrá. Drápy jsou tmavě rohovité a skvrny u pohlaví tmavé. Barva podsady je u všech barevných rázů, včetně břicha čistě modrá, bez ojedinělých bílých chloupků. Bílopesíkatý králík nesporně patří k náročnějším plemenům z hlediska barevnosti a celé škály výše uvedených kresebných znaků. Prvních šest bílopesíkatých králíků bylo poprvé přihlášeno na vrcholovou výstavu mlaďat do Žírče r. 1973. Shodou okolností šlo o zvířata z chovu posuzovatelů J. Čechury a V. Chmelíka po rodičích dovezených z NDR. Již na této výstavě obdiv návštěvníků sklidila jedna kolekce a to i přesto, že bodový zisk nebyl zrovna vysoký (92, 91, 93 b.). Další tři zvířata z Ústí n.L. nemohla být dodána pro výskyt myxomatózy. K tomu jak se novinka uvedla Vám poslouží tabulka přihlášených králíků na CV mláďat v dalších letech.
V momentě, kdy došlo k určité stabilitě chovatelů bílopesíkatých králíků, bylo navázáno spojení s klubem chovatelů třech velmi blízkých středních plemen (aljašek, havan a durynských) za účelem navázání spolupráce a rozšíření klubu o chovatele králíků bílopesíkatých. Tato nabídka byla přijata na výroční členské schůzi v Pardubicích v roce 1983 a po schválení v ÚOK, již od tohoto roku pracuje klub pod tímto označením: "AlHaDuBí". Chovatelé bílopesíkatých se dobře zapojili do náročné klubové činnosti. Klub chovatelů nepřetržitě zajišťuje plemennářskou činnost, provádí registraci odchovů, vede plemennou knihu, koná speciální výstavy, soutěže a provádí typizaci nejlepších jedinců. Chovatelé bílopesíkatých králíků se mohou pochlubit vyšlechtěním havanovitého rázu v rámci tehdejších výzkumných chovů po roce 1988. Teprve následně došlo i k dovozu havanovitých králíků z NDR.
Šlechtěním se zabývalo těchto sedm chovatelů: V. Dušek, Ing. M. Jindřich, M. Kotyza, V. Kratochvíl, Dr. M. Krušínský, Z. Kučerová a F. Nožička. Posledně jmenovaný se zasloužil i o vyšlechtění malých beranů bílopesíkatých černých, které pravidelně vystavoval na vrcholových výstavách od roku 1990. V bílopesíkatém zbarvení se u nás chovají i zakrslá plemena králíků včetně zakrslých beranů. Chov bílopesíkatých králíků bude navždy spjat se jménem F. Nožičky, který se jejich chovu plně a úspěšně věnoval plných 25 let. Zatím o dva roky déle se jejich chovu věnuje dosud nestárnoucí Ing. M. Jindřich, který vykonal kus práce i na poli funkcionářském.
Aljaška
Vznikla křížením králíka ruského, holandského a havanského. Vyšlechtěn byl v Německu Maxem Fischerem a Schidtem. Ing. V. Kálal uvádí, rok vzniku 1903 a plemena: domácí, ruský, stříbřitý a havanský. Jméno dostal pro černou srst, kterou kožešníci nazývali aljaškou (z jakéhokoliv plemene). Poprvé byl vystavován v roce 1907. K nám se aljaška dostala před I. světovou válkou. Český chovatel J. Šanda docílil aljašek zkřížením ruského a havanského.